Ošetrovné pre rodičov
Zamestnanci s dieťaťom do 11 rokov, vrátane, majú v súvislosti s uzatvorením škôl a škôlok nárok na nemocenskú dávku, ktorú zákon nazýva ošetrovné. V tomto prípade nezáleží na tom, či je dieťa zdravé alebo choré. Aby zamestnanec ošetrovné dostal, musí požiadať sociálnu poisťovňu, a to prostredníctvom e-mailu, telefonicky alebo poštou. Okrem žiadosti musí zamestnanec ku koncu mesiaca vyplniť a odoslať sociálnej poisťovni aj Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Potvrdenie od detského lekára nie je potrebné.
O uplatnení nároku na ošetrovné následne zamestnanec informuje svojho zamestnávateľa. Vzhľadom k mimoriadnej situácii môže aj tento krok zrealizovať e-mailom, telefonicky alebo poštou.
Nárok na ošetrovné trvá počas celej doby domácej izolácie.
Pracovná neschopnosť a povinná karanténa
Všetci tí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, nastupujú do povinnej 14 dňovej karantény vrátane všetkých osôb, ktoré s nimi žijú. Nezáleží na tom, či sa vracia z rizikovej oblasti, alebo nie – do karantény musia podľa mimoriadnych opatrení ísť všetci. Do 14 dňovej karantény musia ísť taktiež všetci, ktorí majú príznaky vírusu COVID-19, a všetci, ktorí boli v úzkom kontakte s nakazenými.
Zamestnanci v povinnej karanténe požiadajú telefonicky svojho lekára o vystavenie žiadosti o nemocenskú z dôvodu karantény. Lekár žiadosť vyplní a pošle do sociálnej poisťovne. Tá následne informuje zamestnávateľa a pošle mu vyplnený formulár pre mzdovú účtovníčku. O nariadení karantény ale musí svojho zamestnávateľa informovať aj samotný zamestnanec.
Karanténa sa zo zákona doteraz posudzovala ako bežná pracovná neschopnosť. Prvých 10 dní teda hradil zamestnávateľ a od 11. dňa sociálna poisťovňa. Parlament 25. marca schválil zmenu aj v tejto oblasti. Po novom by karanténu z dôvodu koronavírusu mala od prvého dňa preplácať sociálna poisťovňa.
Pripravené v spolupráci s A&T solutions
Příspěvek Podnikanie v dobe ochorenia COVID-19: povinná karanténa a zamestnanci s deťmi pochází z Money