Quantcast
Channel: Money
Viewing all articles
Browse latest Browse all 552

Podnikanie v dobe ochorenia COVID-19: pracovné právo a zamestnávatelia

$
0
0

Ako podľa zákona pracovať z domu 

Ako zamestnávateľ nemôžete svojím zamestnancom prácu z domu jednostranne nariadiť. Podľa § 52 ods. 2 Zákonníka práce ju môže zamestnanec vykonávať len príležitostne alebo za mimoriadnych okolností, pokiaľ:

  • predchádzala dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom o práci z domu (písomný súhlas zamestnanca)
  • a druh práce je svojou formou pre prácu z domu vhodný 

Výnimkou sú prípady, kedy práca z domu slúži k odvráteniu alebo zmierneniu mimoriadnej udalosti, napríklad presun zamestnancov do karantény. V takomto prípade môže zamestnávateľ nariadiť prácu z domu jednostranne. Musí ale zamestnancom dopredu udať dôvod a dobu preradenia na home office. Súhlas zamestnancov v tomto prípade nie je potrebný. 

prace-z-domu

Ako je to s nariadením dovolenky 

Zamestnávateľ môže zamestnancom nariadiť dovolenku, ale musí tak učiniť z oprávnených dôvodov a informovať ich minimálne 14 dní dopredu. Dovolenku zo dňa na deň môže nariadiť len v prípade, že s tým zamestnanec súhlasí

Hromadné čerpanie dovolenky z prevádzkových dôvodov, môže zamestnávateľ nariadiť len za splnenia zákonných podmienok. Táto dovolenka, napríklad nesmie prekročiť 2 týždne a potrebuje k nej súhlas firemných odborov. Z právneho hľadiska je splnenie podmienok nutné posúdiť vždy podľa konkrétnej situácie.

Prekážky na strane zamestnávateľa 

Pokiaľ zamestnanec odmietne prácu z domu alebo čerpanie dovolenky, musí prácu vykonávať na pracovisku. Zamestnávateľ má ale zákonnú povinnosť za všetkých okolností chrániť zdravie a bezpečnosť zamestnancov. Jedným zo spôsobov ochrany môže byť zákaz vstupu na pracovisko a v takomto prípade prináleží zamestnancom náhrada mzdy v plnej výške. 

prekazky

Zákonník práce taktiež umožňuje v týchto situáciách čerpať pracovné alebo náhradné voľno, či zmeniť pracovný rozvrh. Týmto opatreniam ale musí predchádzať dodatok v pracovnej zmluve. 

Kvôli opatreniam Hlavného hygienika došlo k uzavretiu maloobchodných predajní a predajní poskytujúcich služby. Konkrétne je tým myslené uzavretie kancelárie, obchodu alebo iného miesta, na ktorom dochádza k predaju tovaru spotrebiteľovi alebo poskytovaniu služby. Zamestnanci, ktorých sa to dotkne, môžu naďalej vykonávať iné pracovné činnosti, napríklad vybavovanie objednávok na e-shope. 

Pokiaľ u niektorých zamestnávateľov opatrenie spôsobí úplné prerušenie činnosti, ide o prekážku na strane zamestnávateľa a zamestnancom náleží náhrada mzdy v 100% výške

Zamestnanec v karanténe 

Každému, kto bol v kontakte s nakazeným, môže hygienická stanica nariadiť domácu izoláciu až po dobu 14 dní. Presné podmienky nájdete na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.  

Po nariadení karantény rozhodne lekár o práceschopnosti, podľa zdravotného stavu izolovaného. Zamestnanca kontaktuje Sociálna poisťovňa a v prípade záujmu s ním spíše žiadosť o nemocenské. Toto opatrenie ale nemusí zamestnancovi nutne brániť v práci. Pokiaľ sa rozhodne pre poberanie nemocenského, nemôže mať ďalšie príjmy. Pokiaľ preferuje príjem zo svojho zamestnania, musí sa dohodnúť so zamestnávateľom na práci z domu.  

Doba strávená v karanténe nie je považovaná za výkon práce, a preto sa zamestnancovi o toto obdobie skráti dovolenka. Pokiaľ je zamestnancovi karanténa nariadená v priebehu čerpania dovolenky, nastupuje automaticky do pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ totiž nemôže nariadiť čerpanie dovolenky, behom pracovnej neschopnosti. Dovolenka sa zamestnancovi preruší a nevyčerpaná časť mu do konca roka zostane zachovaná. 

Znížená 60% mzda pre zamestnanca 

Z vážnych prevádzkových dôvodov (vrátane pandémie) sa môžu zamestnávatelia rozhodnúť, že zamestnancom nepridelia prácu. V takomto prípade majú zamestnanci právo na náhradu mzdy vo výške 60 %

Urobiť to ale môžu len zamestnávatelia, v ktorých firme pôsobia odbory. Rozhodnutie nemôžu zamestnávatelia učiniť jednostranne, ale jedine písomnou dohodou so zástupcom  zamestnancov.

Pokles potreby práce 

Opatrenia k potlačeniu nákazy, povedú v niektorých odboroch ku zníženiu počtu zákaziek a celkového dopytu po tovare a službách. Pokles práce je zo zákona prekážkou na strane zamestnávateľa, a preto majú v takomto prípade zamestnanci právo na náhradu mzdy v plnej výške. 

Pokiaľ sa situácia nezlepší, môžu zamestnávatelia pristúpiť k organizačným zmenám a prepúšťaniu. Pred ukončovaním pracovných pomerov ale musí zamestnávateľ celú situáciu analyzovať a presvedčiť sa, či je prepúšťanie pre chod firmy nevyhnutné

Pred krajným riešením môžu zamestnávatelia využiť nové príspevky na udržanie pracovného miesta, ktoré by mali pomôcť firmám, ale aj živnostníkom postihnutých obmedzeniami v súvislosti s koronavírusom. Legislatívne zmeny v stredu (25.3.) odobril parlament. Presné podmienky nároku a ich výšku určí vláda.

Pripravené v spolupráci s A&T solutions.

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

Příspěvek Podnikanie v dobe ochorenia COVID-19: pracovné právo a zamestnávatelia pochází z Money


Viewing all articles
Browse latest Browse all 552